X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

موسسه آموزشی خوارزمی

معرفی خدمات موسسه آموزشی خوارزمی

یکشنبه 27 تیر 1395 ساعت 14:59

اساس انتخاب شیوه های مناسب آموزش الکترونیکی چیست؟

امروزه بسیاری از سازمان ها آموزش و برنامه های توسعه ی خود را به سمت آموزش الکترونیکی سوق داده اند. ولی انتخاب شیوه ی صحیح آموزش الکترونیکی متناسب با کار و نیازمندی های آن ها تبدیل به یک چالش شده است. انتخاب برنامه صحیح آموزش الکترونیکی بستگی به فاکتورهای زیادی مانند تحلیل نیازمندی های صحیح، تحلیل مخاطبان، تحلیل وظیفه، تحلیل موضوع و روش های ارزیابی دارد.

شیوه ی آموزش الکترونیکی

انواع محتوای آموزشی

محتوای آموزشی بسیاری وجود دارند که بر آموزش الکترونیکی متمرکز شده اند، بر اساس تحلیل نیازها و نوع فراگیران طراحی شده اند. در حالیکه به آموزش الکترونیکی به عنوان یک گزینه نگاه کنیم محتواهایی وجود دارند که در قسمت بعدی به معرفی آن ها پرداخته شده است:

محتوای یادگیرنده محور

برنامه تحصیلی آموزش الکترونیکی باید مرتبط به نیازهای یادگیرنده باشد.در این نوع از محتوا مواردی مانند مهارت ها، دانش و همه انواع رسانه فراهم شده در نهایت برای تمرکز بر یادگیرنده است.

محتوای جذاب

تکنیک ها و شیوه های آموزشی باید بصورت خلاقانه برای گسترش یک تجربه آموزشی و همچنین برای ایجاد انگیزه استفاده شوند .این امر بستگی به ایجاد و خلق، روشی بر پایه تشویق در برنامه های آموزشی دارد.

محتوای تعاملی

تعامل مکرر یادگیرنده نیاز به توجه مداوم و ارتقاء آموزش دارد. آموزش مبتنی بر سناریو، مثال خوبی برای این نوع از رسانه های آموزشی است.

شخصی سازی

دوره های الکترونیکی باید برای منعکس کردن نیازها و علاقه مندی های کاربر قابل تنظیم باشند.همچنین اسناد و ابزارهای تسهیل کننده منحصرا باید توانایی ارزیابی پیشرفت و کارایی هر یادگیرنده را داشته باشد.

هرم آموزشی

طراحی محتواهای آموزشی بستگی به روش های آموزش الکترونیکی که در فاز تحلیل انتخاب می شوند دارد. جزئیات هرم آموزشی با توجه به نمودار زیر است:

هرم آموزشی

 هرم آموزشی، توسط لابراتوارهای آموزشی ملی در batel,maine بررسی و ساخته شده است. این هرم نشان دهنده ی درصد بازخورد یادگیرنده بر اساس روش های مختلف است. ۴ سطح اول تدریس، خواندن، دیدن و شنیدن و نمایش شیوه های آموزشی، بالقوه هستند. در مقابل، سه سطح پایینی گروه بحث و گفتگو، تمرین و آموزش دیگران شیوه های آموزشی بالفعل می باشند.

هرم آموزشی به تشخیص شیوه های مناسب و انتخاب روشهای آموزشی الکترونیکی مطلوب کمک می کند. تاکید می شود که در فاز تحلیل ،در حالیکه شیوه مناسب آموزش الکترونیکی را انتخاب میکنید، همواره به هرم آموزشی رجوع کنید.

انواع مختلفی از آموزش الکترونیکی با ابزارهای گسترش ایجاد می شوند که با نیازهای یادگیرنده های امروزی مناسب هستند.از بین انواع راه حل های آموزش الکترونیکی که می توانند برای آموزش گیرنده استفاده شوند باید بهترین و مناسبترین برای یادگیرنده انتخاب شود. بسیاری از شیوه های آموزش الکترونیکی در دو دسته ی همگام و غیر همگام هستند که انتخاب یکی از این دو برای آموزش الکترونیکی به نیازهای یادگیرنده و موضوعات آموزشی موردنظر بستگی دارد.

آموزش همگام و غیر همگام

آموزش همگام در زمان واقعی اتفاق می افتد.در ارتباط همگام بین دو نفر، هر دو فرد باید در زمان مشخص حاضر باشند. مثال هایی از آموزش همگام شامل چت، ویدئو کنفرانس، کلاس های مجازی و ...می باشد.

آموزش غیر همگام مستقل از زمان است. ایمیل و انجمن های بحث و گفتگو مثال هایی از ابزار ارتباطی غیر همگام هستند. در این روش، در حالت ایده آل دانش آموزان هر دوره را بر اساس زمانبندی و برنامه های خودشان با استفاده از پلتفرم آموزشی  LMS به اتمام می رسانند.

امروزه بیشتر طراحان آموزشی، شیوه ی آموزشی غیر همگام را انتخاب می کنند. بخشی از موارد انتخاب شیوه های آموزش الکترونیکی بر اساس تحلیل نیازمندی ها و هرم آموزشی، به شرح ذیل می باشد.

  • خودخوان بودن

امروزه معمول ترین شیوه استفاده از ابزارهایی مانند ویکی، بلاگ و هر مورد خواندنی مانند فایل های پی دی اف مناسب برای ارائه دانش اولیه است. همچنین این مورد به متخصصان موضوع موردنظر اجازه می دهد تا یادگیرنده ها را در کلاس های آموزشی گروهبندی، سوالات و مشکلات آن ها را مرتفع نمایند.

  • ضبط صدا و فیلم

این مورد، دومین و مهم ترین شیوه ایجاد نسخه نمایشی مناسب برای آموزش به یادگیرندگان است. همچنین این مورد به ایجاد یک روش آموزشی مفید که به یادگیرنده کمک می کند، با استفاده از نگاه کردن درباره موضوعی آموزش مناسب را مشاهده نماید.

  • آموزش مبتنی بر کامپیوتر و وب

در این شیوه از آموزش، دوره آموزشی به شکل سی دی و یا آموزش مبتنی بر کامپیوتر در دسترس هستند و در سیستم یادگیرنده قابل اجرا می باشند. دوره های آنلاین، همچنین می توانند از طریق وب در دسترس قرار بگیرندو از پلتفرمی مانند LMS استفاده کنند. دوره ها بر اساس برنامه خود یادگیرنده(خود گام) هستند و  یادگیرنده هیچ تعاملی با استاد و یا پیروی ازسایر یادگیرنده ها ندارد. این مورد برای یادگیرنده های بالغ که انگیزه زیادی برای یادگیری مهارت ها، بروز رسانی رزومه و بهترکردن تخصص در حرفه ای را دارند، مناسب تر می باشد.

در این مورد هر دو روش همگام و غیر همگام آموزشی را تلفیق میکند.در بعضی آموزش ها مانند آموزش فروش باید یک ارتباط رو در رو داشته باشند تا بتوانند کاملا تاثیر گذار باشند. روش تلفیقی در مواردی که کلاس برای تمرین و تعامل طراحی شده است بهترین عملکرد را دارد. همچنین این نوع از کلاس وقتی که یکی از طرفین در کلاس نباشند، قابل اجراء نیست.

در دسترس بودن وسایل سیار باعث ایجاد فضا و امکاناتی برای آموزش سیار میشود. تبدیل دوره های الکترونیکی به آموزش سیار کافی نیست. توانایی وسایل سیار مانند فضای دیسک، سایز صفحه و اتصال اینترنتی باید درنظر گرفته شوند. ابزارهای نوشتن مانند captivate8 طراحی قابل قبولی برای دوره ها ی الکترونیکی ایجاد می کنند. این امر مزیتی بزرگ است،به دلیل اینکه مواردی مانند صرف زمان طولانی برای ایجاد یک دوره آنلاین را کاهش میدهد.

تاثیر رسانه ی اجتماعی بسیار زیاد است . سازمان ها روز به روز قدرت واقعی آموزش اجتماعی را درک می کنند. کارمندان از پلتفرمهای اجتماعی برای مطرح کردن سوالات، درخواست ها و تجربیات، همکاری و مشارکت استفاده می کنند. همچنین سیستم مدیریت آموزش (LMS) ساخته شده است، در نتیجه یادگیرنده ها مجبور نیستند بر روی یک پلتفرم عمومی گفتگو کنند.

  •   شبیه سازی

آموزش الکترونیکی شبیه سازی شده بسیار تعاملی است و بستگی زیادی به گرافیک، ویدئو و صدا دارد. بعضی مواقع شبیه سازی سفارشی مانند ویدئو ها وبازی هایی وجود دارند که می توانند شامل مولفه های سه بعدی نیز باشند.

بازی ها برای همه جذاب هستند و می توانند رسانه قدرتمندی از تجربه آموزشی باشند. امروزه بسیاری از سازمان ها بر روی بازی سازی دوره آموزشی تاکید دارند که به آن ها کمک میکند، بهره وری و دانش کارمندان بوسیله ی ایجاد انگیزه در آن ها و یادگیری از طریق بازی ، افزایش یابد. دوره های اینگونه بر روی ایجاد انگیزه در یادگیرنده ها برای آموزش و یاد گیری توام با بازی، انجام می شود.

موسسه آموزشی خوارزمی

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.