X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

موسسه آموزشی خوارزمی

معرفی خدمات موسسه آموزشی خوارزمی

یکشنبه 27 تیر 1395 ساعت 14:54

چگونه می توان یک برنامه ریزی درسی مناسب تهیه کرد؟

برنامه درسی چیست؟

برنامه درسی، یک برنامه زمانی سازماندهی شده است که با استفاده از آن، دانش آموزان و دانشجویان، زمان مطالعه و اهداف آموزشی خود را تعیین می کنند. دانشجویان، باید یک زمانبندی درسی ایجاد کنند. روزها و زمان هایی را که برایشان مقدور است، در تقویمشان مشخص کنند و به مطالعه اختصاص دهند. ایجاد یک برنامه درسی به شما کمک می کند، منظم تر و سازماندهی تر باشید. همچنین باعث می شود شما مسئول نتایج حاصل از یادگیری خود باشید. اگر شما یک دانشجوی آنلاین هستید، وجود برنامه درسی برای موفقیت شما در دانشگاه مهم است. زیرا خود شما، بدون استادی که مرتب به شما یادآوری کند، باید نظم دهنده و مدیریت کننده ی فرآیند یادگیری خود باشید.

شما برای چه به یک برنامه ریزی درسی نیاز دارید؟

برنامه درسی، روش موثری است که به شما کمک می کند تحصیل خود را از طریق یک روش سازماندهی شده هدایت کنید. هر دانشجویی برنامه درسی متفاوتی را که مناسب خودش است، ایجاد می کند.برای همه ی دانشجویان یک برنامه مشخص وجود ندارد. زمانی که شما برنامه درسی منحصر به خودتان را ایجاد می کنید، باید خودتان از برنامه و مدیریت زمانی خود، ارزیابی داشته باشید. روزهایی را پیدا کنید که کار کمتری دارید و در بین زمان های خالی برنامه درسی خود را بگنجانید. به یاد داشته باشید: هر دانشجویی متفاوت از دانشجوی دیگر درس می خواند. بنابراین میزان زمانی را که شما برای درس خواندن اختصاص می دهید متفاوت از زمانی است که همکلاسیتان به درس خواندن اختصاص می دهد. به نظر بعضی از دانشجویان،خواندن درس در شب به مدت نیم ساعت بهتر از مطالعه با تعداد دفعات کمتر در طول هفته ولی با زمان بیشتر است.

شما باید اهداف آموزشی خود را برای هر جلسه درس خواندن تعیین کنید تا بتوانید زمانبندی های درس خواندن را به بیشترین مقدار برسانید. مشخص کنید که چرا درس می خوانید و یک برنامه ایجاد کنید که به شما کمک کند به این اهداف دست یابید. آزمون هایی که در آینده دارید، معدلتان در ترم ها ی مشخص و پروژه هایی را که پیش بینی میکنید زمان بیشتری بگیرند را در نظر داشته باشید.

درنهایت، یک برنامه درسی ایجاد کنید که قابل قبول باشد. با اینکه باید در برنامه ریزی خود زمان کافی برای مطالعه و درس خواندن اختصاص دهید، ولی درنظر داشته باشید که ۵ ساعت مطالعه بدون استراحت باعث پایین آمدن کارایی و شکست در برنامه ریزی می شود.

اگر شما مفید درس بخوانید می توانید زمان کمتری نسبت به آنچه در برنامه دارید به درس خواندن اختصاص دهید. برای داشتن نگاه جزئی تر به اینکه چگونه می توان یک برنامه ریزی درسی شخصی تر داشت ۴ مرحله گفته شده را بررسی کنید:

۴ گام برای ایجاد و استفاده از برنامه درسی خودتان

گام اول: از فعالیت هایی که انجام می دهید یک جدول ایجاد کنید.

ایجاد یک جدول فعالیت به شما اجازه می دهد، مشاهده کنید که روزهای خود را چگونه میگذرانید. برای یک دوره ی یک هفته ای، از فعالیت های روزانه خود یادداشت بردارید. مواردی مانند زمانی که سر کار هستید، در دانشگاه هستید و یا در خانه به همراه خانوادتان زمان می گذرانید را یادداشت کنید. حتی زمانی را که غذا میخورید و یا می خوابید یادداشت کنید. زمانی که شما این کار را برای یک هفته انجام دادید، به دنبال زمان هایی باشید که می توانید برنامه درسی را در برنامه بگنجانید. این جدول می تواند برای تعیین روزها و زمان هایی که برای تخصیص دادن به مطالعه در هر هفته مناسب هستند را تعیین کند.

گام دوم : یک برنامه درسی ایجاد کنید.

حال که شما زمان های خالی و روزهای خالی  موجود در هر هفته که می توانید به مطالعه اختصاص دهید را تعیین کردید، در درون تقویم خود آن ها را تیک بزنید. از یادداشتهای جزئی بر روی تقویمتان استفاده کنید تا موردی را فراموش نکنید. بهتر است، برنامه خود را در زیر تقویم بنویسید که آن را فراموش نکنید. دیدن برنامه ای که در پایین نوشته شده است، آن را مهم تر جلوه میکند. مانند یک وقت دکتر که نباید آن را از دست بدهید. همچنین مفید است که موضوع مورد مطالعه را که برنامه ریزی کرده اید، یادداشت کنید و این باعث می شود که مطمئن باشید برای هر کدام از کلاس هایتان زمان کافی گذاشته اید. برای مثال دوشنبه ها و سه شنبه را می توانید برای خواندن ریاضی اختصاص دهید و پنجشنبه ها و جمعه ها را برای خواندن زبان کنار بگذارید.

گام سوم: اهداف درسی خود را مشخص کنید.

در شروع هر هفته مشخص کنید که چرا نیاز دارید مطالعه کنید .برای هر کلاس چه کاری را برنامه ریزی کرده اید که انجام دهید. آیا شما می خواهید معدل خود را به منظور حفظ  معدل مشخصی در یک کلاس، افزایش دهید؟ آیا میخواهید خود را برای یک آزمون بزرگ آماده می کنید؟ برای مثال اگر میخواهید برای یک امتحان میان ترم مهم آماده شوید، برنامه درسی خود را دو هفته از قبل از امتحان برای خواندن مجدد امتحان های قدیمی تر و نکاتی را که در کلاس برداشته اید تغییر دهید. و یا اینکه زمانی که شما آزمونی درآینده ندارید، از زمان مطالعاتی خود برای خواندن یک فصل جهت آمادگی برای درس جلسه ی بعد استفاده کنید.

گام چهارم : به برنامه زمانی خود پایبند باشید.

یک برنامه درسی زمانی بهتر کار می کند که از یک سری اصول ثابت پیروی کند . شما باید سعی کنید برنامه ای را ایجاد کنید که بتوانید در کل طول ترم آن را اجرا کنید. درحالیکه بیشتر دانشجویان در هر ترم در کلاس های مختلفی شرکت دارند، شما باید مجدد برنامه ریزی خود را بررسی کنید و آن را برای هر ترم بصورت دقیق تنظیم کنید. به یاد داشته باشید، مهم ترین مورد پایبندی به برنامه است.

موسسه آموزشی خوارزمی

نظرات (1)
با وبلاگتون خیلی حال کردم بقول خودمونیا دمتون گرم
امیدوارم به سایت ماهم سری بزنی کلبه ی خراب ما رو مزین کنین
5618
یکشنبه 27 تیر 1395 ساعت 16:34
امتیاز: 0 0
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.